Užitečné odkazy

opatov@evangnet.cz

Farní úřad

Opatov č. 10, (okres Jihlava)

588 05 Dušejov

RSS Feed

© Filip Boháč 2017 by WiX web creator

Nouzový signál z fary 2

22.03.2020

Vážení přátelé,

již podruhé Vás zdravím nouzovým signálem z fary. Závažnost virové situace prozatím příliš nepolevuje. Moc doufám, že se vám dostává všeho potřebného. Nemůžeme se scházet, neměli bychom se ani příliš navštěvovat, a tak leckterým z nás zbývá akorát nácvik poustevnického života. Samota může být náročná. Říká se, že nejobtížnější společností je ustát celé dny právě sebe sama :-) Když se nemůžeme s někým potkat, můžeme si zavolat, poslat si psaní, smsku a tak podobně. Možná, že je v tuto chvíli dobrá příležitost využít moderní komunikační systémy efektivněji než doposud.

S počátkem nouzového stavu se na církevních webových stránkách objevilo tzv. „Slovo na doma.“ Jde o ranní zamyšlení na každý den. Zamýšlí se různí faráři naší církve – já byl vybrán jako první. Zamyšlení moc doporučuji. Jsou k nalezení přes internet, a to třemi možnými způsoby: 1 – www.e-cirkev.cz / 2 – facebook „Českobratrská církev evangelická“ / 3 – www.soundcloud.com vyhledat Ecirkev).

Starosta Opatova nabízí v nutných případech dovoz různých potřeb od léků přes potraviny. Vězte, že se v takovém případě můžete obrátit také na mě.

 

Dnešní neděle se jmenuje „LAETARE“, z latinského „Laetare Ierusalem“, které znamená „raduj se, Jeruzaléme.“ Je to první neděle v druhé polovině postního období. Je k ní připojen verš z proroka Izajáše 66,10: „Radujte se s dcerou jeruzalémskou a jásejte nad ní všichni, kdo ji milujete! Veselte se s ní, veselte, všichni, kdo jste nad ní truchlívali.“

Výzvy k radosti na mě působí podivně. Neumím se radovat na povel. Neumím najednou zažívat radost, když to po mě někdo chce. Rozumím výzvě abych si více všímal radostných věcí, abych dával radosti prostor a dovedl ji ocenit.

Naše lidské vnímání je totiž většinou nastaveno tak, aby si dávalo velký pozor na věci, které nás mohou ohrozit, vyděsit, zranit. Dvě nejstarší a největší emoce naší nervové soustavy jsou strach a vztek. Zdědili jsme je od dinosaurů. Jsou nejsilnější. Proto se vždycky mocní lidé snaží u davů vzbudit strach a ukázat na nepřítele, aby připojili i ten vztek. Je to mocná zbraň.

Dnešní neděle nám připomíná radost. Do pochmurné krizové doby je tato injekce dobré nálady zvlášť potřebná. „Radujte se!“ Možná, že je tomu podobně jako s tím Petrem, který vystoupil z loďky na rozbouřené moře a šel k Ježíši. Rozhodující věcí bylo to, čemu Petr věnoval pozornost. Dokud hleděl na Ježíše, tak se mu dařila šílená věc – kráčet po neklidné mořské hladině. A jen co se začal věnovat hrozbě, strachu, moři, větru tak se propadl do vody… „Radujte se!“ Radost nejde nařídit, ale snad je možné vás vyzvat, pošťouchnout k tomu abyste si dali pro celý týden úkol „vyhledávat radostné věcí“ :-)

Radost je menší než ty dvě velké emoce, a tak je třeba jí vyhledávat častěji.

Snad je to také něco o co tomu Izajášovi šlo. Ačkoli ten dnešní text jde samozřejmě mnohem dále. Mluví o radosti z toho, že přes všechny nepříjemnosti a temnoty si Bůh jde pro svou vyvolenou – pro dceru jeruzalémskou – pro svůj lid – svou církev – své tvory, svůj svět. Kéž z toho máte taky radost :-)

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now